Zmiany nabłonka szyjki macicy, popularnie nazywane nadżerkami, to dość częsta przypadłość u kobiet. Czy to jednak oznacza, że można je zlekceważyć? Niezupełnie, gdyż nieleczona nadżerka może być groźna dla zdrowia.
Nadżerka szyjki macicy – co to jest?
Nadżerka szyjki macicy to zazwyczaj mała ranka powstająca w śluzówce, a więc niewielki ubytek nabłonka. Brzmi niepozornie? Owszem, ale nie powinnyśmy bagatelizować nadżerki, ponieważ nieleczona może z czasem stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, przekształcając się chociażby w nowotwór szyjki macicy.
Nadżerka szyjki macicy – przyczyny
Okazuje się, że nadżerka szyjki macicy to dość powszechna przypadłość, która dotyka nawet co trzecią kobietę. Wszystko dlatego, że istnieje wiele przyczyn powstawania nadżerek. Wśród nich można wymienić urazy mechaniczne (powstające między innymi w trakcie współżycia), poronienia, wielokrotne porody, stosowanie antykoncepcyjnych wkładek domacicznych, zaburzenia hormonalne czy też nieleczone infekcje intymne. Kluczowe jest jednak szybkie wykrycie zmian.
Nadżerka szyjki macicy – objawy
Nadżerka szyjki macicy zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Czasem jednak kobiety z nadżerkami skarżą się na upławy, również z domieszką krwi, bóle podbrzusza, pieczenie i świąd okolic intymnych, nieprzyjemny zapach z pochwy oraz ból w trakcie stosunku. Z racji tego, że objawy te mogą, ale wcale nie muszą, wystąpić, należy poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym. Lekarz może wykryć nadżerkę już podczas rutynowego badania z wykorzystaniem wziernika. Oczywiście niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak cytologia, posiew wymazu z kanału szyjki macicy lub kolposkopia. W każdym razie nie trzeba się nimi martwić, bo to proste i bezpieczne badania diagnostyczne, które dodatkowo są doskonałym narzędziem w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Sprawdź, jakie badania diagnostyczne dla kobiet warto regularnie wykonywać!
Jak leczyć nadżerkę szyjki macicy?
Istnieje wiele metod leczenia nadżerki szyjki macicy. Od leczenia farmakologicznego opartego na lekach przeciwzapalnych stosowanych przy niewielkich zmianach nabłonka, po zabiegi ginekologiczne, takie jak koagulacja chemiczna, zamrażanie, elektrokoagulacja lub fotokoagulacja. Zabiegi te są bezbolesne i dają doskonałe efekty leczenia. Gojenie nabłonka po ich zastosowaniu, w zależności od zastosowanej metody, trwa od dwóch do sześciu tygodni. W tym czasie warto stosować preparaty dostępne bez recepty, które wspomagają regenerację nabłonka, utrzymują prawidłowe pH pochwy i nawilżają miejsca intymne. Taki właśnie jest Infectvagin, który wspiera zdrowie intymne po przebytych zabiegach ginekologicznych, w tym po usuwaniu nadżerek.
Minimalizowanie ryzyka wystąpienia nadżerek
Choć nadżerkom nie zawsze udaje się zapobiec, to warto minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Priorytetem jest właściwe leczenie wszelkich infekcji intymnych oraz zaburzeń hormonalnych. Nie można też zapominać o regularnych kontrolach ginekologicznych. Pamiętajmy, że niewielkie zmiany nabłonka szyjki macicy mogą zostać wyleczone bez konieczności przeprowadzania zabiegu, dlatego nie warto z tym zwlekać.
To może Cię zaciekawić:
Najczęstsze błędy popełniane podczas leczenia infekcji intymnych
Kto choć raz zmagał się z infekcją intymną, ten wie, jak trudno się jej pozbyć. Jak uniknąć najczęstszych błędów w leczeniu...
Infekcje intymne – jak rozmawiać o nich z partnerem?
Przytrafiła Ci się infekcja intymna? Chciałabyś o tym porozmawiać ze swoim partnerem, ale czujesz się zakłopotana, a nawet...