Antybiotyki to mocny oręż w walce z chorobami zakaźnymi, które jeszcze sto lat temu zbierały śmiertelne żniwo. Dzięki zakłócaniu procesów metabolicznych mikroorganizmów, antybiotyki wykazują działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Jednak skutkiem ubocznym ich stosowania jest negatywny wpływ na naturalną florę bakteryjną człowieka, w tym takie problemy jak infekcje intymne. Jak duży wpływ na nasze zdrowie intymne mają antybiotyki?
Zakażenia pochwy a antybiotyki
Infekcje intymne po antybiotykoterapii to problem, który dotyka wiele kobiet. Zburzenie naturalnej flory bakteryjnej, w tym zmniejszenie liczebności bakterii kwasu mlekowego, tak istotnych dla zdrowia narządów rodnych, sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, w tym drożdżaków z rodziny Candida. Dlatego też grzybica pochwy po antybiotyku to częsty skutek uboczny.
Jak rozpoznać grzybicze zakażenie pochwy?
Pierwsze objawy infekcji grzybiczej to intensywne swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Dolegliwości mogą nasilać się po stosunku, w czasie oddawania moczu, a także wtedy, gdy ciało jest rozgrzane, a więc w gorącej kąpieli lub podczas leżenia pod kołdrą. Często pojawia się też zaczerwienienie. Jednak najbardziej specyficzną oznaką są bezwonne, serowate upławy, czyli gęsta, biała wydzielina z pochwy z charakterystycznymi grudkami. Takich objawów nie należy lekceważyć, gdyż wymagają one konsultacji ginekologicznej. Tym bardziej że zmiana pH pochwy może przyczynić się do rozwoju wszelkich patogenów, nie tylko grzybów chorobotwórczych, ale także infekcji bakteryjnych lub mieszanych. Wówczas tylko ginekolog będzie w stanie precyzyjnie zdiagnozować przyczynę dolegliwości intymnych i dopasować odpowiednie do nich leczenie.
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o wargi sromowe.
Zapalenie pochwy po antybiotyku – jak leczyć?
Grzybica po stosowaniu antybiotyku może zostać wyleczona… antybiotykiem! Najczęściej lekarze przepisują nystatynę, która ma działanie przeciwgrzybicze, a jednocześnie nie narusza naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Lek ten jest dostępny na receptę i stosuje się go miejscowo, czyli w postaci tabletek dopochwowych. Innym, często stosowanym lekiem na grzybicę pochwy, jest flukonazol. Substancja czynna hamuje enzymy niezbędne do budowania błony komórkowej grzybów chorobotwórczych, a tym samym prowadzi do zahamowania ich wzrostu i obumarcia. Ten lek, podobnie jak nystatyna, jest dostępny tylko na receptę. Należy pamiętać, że niekiedy konieczne może być jednoczesne wprowadzenie farmakoterapii dla partnera seksualnego.
Warto wiedzieć, że można wspomóc leczenie infekcji intymnych, stosując preparat, taki jak Infectvagin globulki, który pomaga odbudować naturalną florę bakteryjną. Jego działanie sprzyja regeneracji, nawilżeniu i gojeniu nabłonka. Tego typu wyroby medyczne dostępne bez recepty, można także stosować profilaktycznie lub jako pomoc doraźną w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów infekcji. Co ciekawe, przywrócenie z ich pomocą fizjologicznego pH pochwy, pomoże zapobiegać nawrotom zakażeń i pojawieniu się towarzyszących im objawów.
Przeczytaj również: Jakich błędów unikać podczas leczenia infekcji intymnych?
Podejrzewając u siebie infekcję intymną nie warto zwlekać z podjęciem leczenia. To powszechny problem, który dotyka większość kobiet, więc nie jest to powód do wstydu. Warto za to wiedzieć, jak zapobiegać infekcjom i jak sobie z nimi radzić. Tym bardziej, że grzybica lubi powracać, a każda kolejna infekcja jest dużo trudniejsza do pokonania. Co więcej, nieleczone infekcje grzybicze mogą skutkować bezpłodnością lub powikłaniami w przypadku kobiet ciężarnych. Czy warto ryzykować? Na pewno nie!
To może Cię zaciekawić:
Badania diagnostyczne dla kobiet – dlaczego to takie ważne?
Ze wszystkich stron słyszymy, że trzeba się badać regularnie. Profilaktyka badań dla kobiet jest bardzo szeroka: badania...
Antybiotykoterapia i infekcje intymne – jak leczyć grzybicę pochwy po antybiotyku?
Skutkiem ubocznym stosowania antybiotyków jest negatywny wpływ na naturalną florę bakteryjną, w tym dolegliwości intymne. Jak...