Badania diagnostyczne dla kobiet – dlaczego to takie ważne?

Ze wszystkich stron słyszymy, że trzeba się badać regularnie. Profilaktyka badań dla kobiet jest bardzo szeroka: badania piersi, tarczycy, dróg rodnych, serca… Czy to nie przesada? Nie, bo dyscyplina medycyny, jaką jest diagnostyka laboratoryjna, wspiera coraz skuteczniej nasze zdrowie!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Kiedy słyszymy hasło „badanie laboratoryjne”, „analiza medyczna” lub – nieco już dziś archaiczne, ale dla niektórych przyjaźniejsze w brzmieniu – „badanie pracowniane”, słowa te często wzbudzają lekki popłoch. Tymczasem za tymi groźnie brzmiącymi sformułowaniami przeważnie kryją się bezbolesne procedury medyczne – ocena stanu zdrowia wykonywana na podstawie analizy składu i różnych parametrów pobieranych od nas płynów ustrojowych, np. naszej krwi. Poddawanie się tym badaniom diagnostycznym przez kobiety jest wyrazem dojrzałego podejścia do swojego zdrowia i życia.

Diagnostyka laboratoryjna ma ułatwić szybsze wykrycie choroby, dlatego jej procedury służą prawidłowemu rozpoznaniu i wykluczeniu schorzeń. Mogą też mieć na celu monitorowanie prowadzonej przez lekarza terapii. Warto wiedzieć, że badania laboratoryjne przeprowadza się, wykorzystując techniki mikroskopowe, immunologiczne, biochemiczne oraz bakteriologiczne i analizy instrumentalnej.

Niemal co trzy miesiące pojawiają się zmiany w morfologii naszej krwi. To właśnie dlatego podstawowe badanie morfologii, jak też badanie moczu, stężenia cukru i badanie TSH (hormonu tarczycy), warto wykonywać regularnie – to podstawowe badania diagnostyczne nie tylko dla kobiet.

Przeczytaj także: Badanie biocenozy pochwy – zalecenia, przebieg, interpretacja wyników

Niech Google Ci w tym nie pomaga

W Internecie znajdziesz opisy norm dla badań laboratoryjnych, ale interpretacją Twoich badań powinien zająć się lekarz.

Przykładu na to, że precyzyjnie ustalone widełki wyników badań nie muszą dotyczyć wszystkich, nie trzeba szukać daleko. Chodzi o wpływ ciąży na parametry badań laboratoryjnych. W czasie jej trwania wyniki analiz mogą zmieniać się w różnych zakresach i wcale nie powinno to rodzić jakichkolwiek obaw przyszłej mamy!

#stoni_button_675d8803a27dd { color: rgba(255,255,255,1); }#stoni_button_675d8803a27dd:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#stoni_button_675d8803a27dd { border-color: rgba(132,69,99,1); background-color: rgba(132,69,99,1); }#stoni_button_675d8803a27dd:hover { border-color: rgba(255,213,3,1); background-color: rgba(255,213,3,1); }