Martwi Cię konsystencja, zapach lub zabarwienie wydzieliny z pochwy? Nie wiesz, jak odróżnić upławy od prawidłowego śluzu? Zastanawiasz się, czy upławy zawsze są sygnałem, że dzieje się coś niedobrego? Mamy odpowiedzi na te pytania!
Co to są upławy?
Prawidłowa wydzielina z pochwy przypomina bezwonny śluz, który może być przejrzysty lub mleczny. Jest ona wydzielana przez gruczoły szyjki macicy, aby naturalnie nawilżać pochwę, chroniąc ją przed zakażeniami i uszkodzeniami oraz by ułatwiać kobietom zajście w ciążę. W zależności od fazy cyklu, jej ilość może się zmieniać. Nie należy jednak fizjologicznego śluzu mylić z upławami, czyli z nadmierną wydzieliną z pochwy, która ma nietypowy zapach, kolor lub konsystencję. Jeśli zatem zauważysz u siebie wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, brązowe, zielone lub żółte upławy, wyjątkowo gęstą lub grudkowatą konsystencję śluzu czy też upławy z krwią, to masz wyraźny sygnał świadczący przeważnie o infekcji intymnej. Po cechach charakterystycznych upławów możesz z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować ich przyczynę.
Sprawdź, kiedy wydzielina z pochwy powinna Cię zaniepokoić!
Brązowe upławy
Brązowe upławy u niektórych kobiet występują w momencie owulacji i nie są powodem do niepokoju, szczególnie jeśli nie towarzyszą im inne objawy. Niekiedy są też wywołane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Czasem jednak brązowe upławy mogą świadczyć o chorobach kobiecych, dlatego obserwując u siebie brunatny kolor wydzieliny, warto udać się do ginekologa. Tym bardziej, jeśli upławom towarzyszy świąd, pieczenie, a także ból podczas współżycia lub w trakcie oddawania moczu. A o czym może świadczyć brązowa wydzielina z pochwy? Przede wszystkim może to być skutek nadżerki, polipów, mięśniaków, ale też może być objawem chorób wenerycznych, dlatego nie wolno tego lekceważyć.
Zielone upławy
Zielonkawe lub żółtawe upławy, dość obfite i pieniste, to z kolei typowy objaw rzęsistkowicy. Tego rodzaju upławom najczęściej towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie nabłonka pochwy. Ból może się także pojawiać podczas współżycia oraz w momencie oddawania moczu. Warto wiedzieć, że czasem zielono-żółta wydzielina z pochwy może być również objawem nadżerki macicy.
Białe upławy
Obfite białe lub szare upławy, o wyrazistym rybim zapachu i wodnistej konsystencji, to zazwyczaj objaw infekcji bakteryjnej. Często występują one wspólnie z podrażnieniem i świądem miejsc intymnych.
Serowate upławy
Gęsta, biała wydzielina z charakterystycznymi grudkami, przypominająca twaróg, lecz bez nieprzyjemnego zapachu, najczęściej świadczy o infekcjach grzybiczych pochwy. Szczególnie jeśli serowatym upławom towarzyszy świąd, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych. Objawy te mogą intensyfikować się po stosunku lub krótko przed miesiączką.
Upławy z krwią
Wodnista wydzielina z pochwy z domieszką krwi zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, choć niekiedy może ona świadczyć o zanikowym zapaleniu pochwy, a nawet o nowotworach sromu, pochwy lub szyjki macicy. Dlatego warto skontaktować się z ginekologiem, który ustali, czy upławy z krwią nie są symptomem poważniejszej choroby.
Pamiętaj, że ocena koloru, konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy jest najlepszym sposobem, by kontrolować stan swojego zdrowia intymnego. Musisz jednak pamiętać, że czasem możesz mieć do czynienia z nieswoistymi objawami, choćby z racji mieszanych zakażeń pochwy. Dlatego warto w przypadku wystąpienia infekcji intymnych szczególnie w okresie letnim, skontaktować się z lekarzem. Wybierając zaś środki pomagające, warto stawiać na takie preparaty jak Infectvagin, które mają szerokie spektrum działania i są przeznaczone do leczenia pomocniczego chorób zapalnych pochwy o różnej etiologii. Tego typu wyroby medyczne są dostępne bez recepty, można więc je zastosować już przy pierwszych niepokojących objawach dolegliwości intymnych.
To może Cię zaciekawić:
Czy brak okresu może być objawem infekcji intymnej?
Kobiety, które borykają się z nawracającymi infekcjami intymnymi, a przy tym mające zaburzenia miesiączkowania, często...
Grzybica pochwy – objawy, przebieg i leczenie
Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych, która niestety cyklicznie powraca. Jak rozpoznać jej...