Czy wiesz, że grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych? Dolegliwość ta dotyka przynajmniej raz w życiu aż 75% kobiet, a u większości z nich uparcie nawraca. Lecz choć grzybicze zapalenie pochwy jest powszechne, to nie oznacza, że można je lekceważyć!
Grzybica pochwy – przyczyny
Podstawową przyczyną grzybiczego zapalenia pochwy jest zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Gdy ilość pałeczek kwasu mlekowego maleje, wzrasta odczyn zasadowy pochwy, który stwarza idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Co jednak sprawia, że dochodzi do zakłócenia równowagi biocenozy pochwy? Przede wszystkim winny jest niedobór estrogenów występujący w ostatnich dniach cyklu, tuż przed wystąpieniem miesiączki, w okresie menopauzy, jak również przy zaburzeniach hormonalnych. Czynników sprzyjających rozwojowi infekcji grzybiczej możemy wymienić dużo więcej.
Wystarczy chwilowe osłabienie organizmu lub obniżenie odporności, aby już narazić się na rozwój grzybicy pochwy. Tego typu zakażeniom sprzyja też okres ciąży, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, zażywanie antybiotyków lub leków immunosupresyjnych, awitaminoza, występowanie chorób metabolicznych, a także infekcje bakteryjne i inne choroby przenoszone drogą płciową. Grzybica pochwy może być też konsekwencją współżycia z zakażonym partnerem albo niewłaściwej higieny intymnej – zarówno niedostatecznej, jak i nadmiernej.
Przyczyn grzybicy pochwy jest tak wiele, że jest na nią narażona każda kobieta, bez względu na wiek, intensywność życia seksualnego czy też stan zdrowia.
Jakie są objawy grzybicy pochwy?
Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy pochwy jest biała, grudkowata, bezwonna wydzielina z pochwy, która przypomina konsystencję twarogu. Dlatego określa się ją czasem mianem serowatej. Możesz także zaobserwować świąd i pieczenie okolic intymnych oraz suchość w pochwie. Dolegliwości te mogą się nasilać podczas oddawania moczu, po stosunku oraz wtedy, gdy wzrasta temperatura wokół okolic intymnych – podczas gorącej kąpieli albo w łóżku pod kołdrą.
Jak odróżnić grzybicę pochwy od infekcji bakteryjnej?
To wydzielina z pochwy pozwala z największym prawdopodobieństwem określić rodzaj infekcji. Infekcje bakteryjne najczęściej objawiają się obfitymi szarawymi, żółtawymi lub zielonkawymi upławamio nieprzyjemnym zapachu i wodnistej konsystencji. Jednak choć objawy grzybicy pochwy, zwanej też drożdżycą pochwy lub kandydozą, są dość charakterystyczne, to nie możesz mieć stuprocentowej pewności co do tego, czy nie cierpisz na infekcję bakteryjną.
Czasem objawy są nieswoiste albo możesz mieć do czynienia z infekcją mieszaną. Dlatego nie warto za wszelką cenę samodzielnie diagnozować rodzaju infekcji intymnej. Ocenę koloru, konsystencji oraz zapachu wydzieliny z pochwy należy traktować jako wskaźnik zdrowia intymnego. Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, niezwłocznie udaj się do ginekologa.
Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj typowe przyczyny i objawy infekcji intymnych
Leczenie grzybicy pochwy – sposoby
Lekarz na podstawie oceny stanu okolic intymnych oraz dzięki przeprowadzeniu badań, takich jak biocenoza pochwy, może prawidłowo zdiagnozować rodzaj infekcji intymnej. Na tej podstawie dobierze leki, pozwalające na wyleczenie grzybicy pochwy. Mogą to być leki doustne, globulki dopochwowe, preparaty do smarowania miejsc intymnych lub probiotyki ginekologiczne.
Pamiętaj, że nie należy przerywać przyjmowania leków po ustąpieniu pierwszych objawów. Rezygnując z pełnej terapii, narażamy się na szybki nawrót dolegliwości. Kiedy grzybica pochwy jest wyleczona? Wtedy, gdy mikroflora bakteryjna pochwy zostanie przywrócona do prawidłowych wartości. Samo leczenie trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, a po jego zakończeniu warto wykonać posiew, aby upewnić się, że wszystko wróciło do normy.
Czy istnieją leki na grzybicę pochwy?
Domowe sposoby
Kobiety od wieków wynajdowały domowe sposoby na grzybicę pochwy. Trzeba jednak pamiętać, że robiły to, bo nie miały innej alternatywy. Oczywiście nie oznacza to, że są to złe metody, ale należy je traktować jako wsparcie terapii zaleconej przez specjalistę lub jako pierwszą pomoc przed wizytą u ginekologa.
Grzybica pochwy – produkty apteczne bez recepty
Preparaty bez recepty powinniśmy traktować podobnie jak domowe sposoby stosowane w leczeniu infekcji intymnych – jako wsparcie w walce o zdrowie intymne. Preparaty takie jak Infectvagin przywracają prawidłowe pH pochwy, regenerują nabłonek, nawilżają i sprzyjają procesom gojenia. Dzięki nim możesz zapobiec rozwojowi infekcji wtedy, gdy jesteś na nie szczególnie narażona np. podczas antybiotykoterapii. Pomogą Ci też przy pierwszych objawach, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza.
Grzybica pochwy a miesiączka
Zakażenia grzybicze często pojawiają się tuż przed, w trakcie lub zaraz po miesiączce ze względu na znaczne wahania poziomu hormonów. Sama infekcja intymna nie powinna wpływać na opóźnienia lub brak miesiączki. Pamiętaj jednak, że nieleczona grzybica pochwy może doprowadzić do powikłań, które mogą skutkować zanikiem okresu lub niespodziewanymi krwawieniami.
Kandydoza a seks
Kobiety, które borykają się z infekcją intymną, powinny powstrzymać się od współżycia. Z jednej strony stosunki płciowe mogą nasilać nieprzyjemne objawy i powodować dyskomfort, z drugiej – zwiększają ryzyko zakażenia partnera. Aktywność seksualna może też obniżać skuteczność leczenia. Warto też pamiętać, aby omówić z lekarzem ewentualną konieczność wdrożenia leczenia również u partnera.
Zakażenie grzybicze a ciąża
Zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży przyczyniają się do występowania infekcji intymnych, w tym zakażeń grzybiczych pochwy. Dlatego w trakcie ciąży warto szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowego pH okolic intymnych. Można to zrobić, między innymi stosując odpowiednie płyny do higieny intymnej oraz preparaty wspierające zdrowie intymne, takie jak Infectvagin żel. Pamiętaj, że nieleczona grzybica pochwy może zagrażać nie tylko Twojemu zdrowiu, ale też zdrowiu dziecka.
Drożdżyca pochwy a dieta
Zmagając się z grzybicą pochwy, warto zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Okazuje się, że nieprawidłowa dieta sprzyja infekcjom intymnym. Szczególne znaczenie ma spożycie dużej ilości cukrów prostych. Dlatego rozsądnym posunięciem jest ograniczenie do minimum cukru, słodyczy, słodkich napojów, białego pieczywa, a także produktów mlecznych, ze względu na obecną w nich laktozę.
Profilaktyka zakażenia grzybiczego pochwy
Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu i nawrotom grzybicy pochwy, dbaj starannie o higienę intymną. Wyeliminuj myjki i gąbki, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, noś przewiewną bieliznę. Pomyśl też o stosowaniu preparatów ułatwiających utrzymanie prawidłowego pH okolic intymnych, a w trakcie antybiotykoterapii – zażywaj odpowiednie leki osłonowe.
Pamiętaj, że zdrowiu intymnemu sprzyja też właściwe odżywianie się. Zadbaj o dietę opartą na świeżych i nieprzetworzonych produktach oraz zredukuj do minimum cukry proste. Wszechstronne działanie pozwoli Ci skutecznie zapobiegać infekcjom intymnym.
To może Cię zaciekawić:
Bakteryjne zapalenie pochwy – objawy i leczenie
Wydzielina z pochwy, świąd czy kłopoty z oddawaniem moczu mogą być objawami bakteryjnego zakażenia pochwy. Jak leczyć infekcję...
Grzybica pochwy – objawy, przebieg i leczenie
Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych, która niestety cyklicznie powraca. Jak rozpoznać jej...