Każda z nas chce, by po lecie zostały nam wyłącznie miłe wspomnienia i złota opalenizna. Niestety pozostałością po wakacyjnych wojażach mogą być też infekcje intymne. Jak im zapobiegać, a jednocześnie cieszyć się urokami wakacyjnego wypoczynku?
Infekcja intymna – przyczyny
W lecie kobiety są o wiele bardziej narażone na ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Wystarczy wyższa temperatura i duża wilgotność, spowodowana między innymi zwiększonym poceniem się, aby stworzyć doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów w okolicach intymnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku długotrwałego noszenia mokrego stroju kąpielowego lub przesiadywania na mokrym ręczniku.
Na tym jednak nie koniec. Latem bardzo często zmieniamy typowe zachowania i przyzwyczajenia. Zmienia się chociażby dieta. Dużo chętniej sięgamy po lody, gofry, słodzone napoje, frytki, przekąski i inne niezbyt zdrowe przysmaki. Tymczasem duża ilość cukrów prostych w diecie sprzyja infekcjom intymnym.
Latem odwiedzamy też niebezpieczne dla zdrowia intymnego miejsca. O czym mowa? Kiedy i gdzie można złapać infekcję intymną? Chociażby korzystając z publicznych toalet, pływając w basenach, siadając w skąpym stroju na ławkach. Ponadto, gdy odsłaniamy więcej ciała, zazwyczaj również dużo częściej się depilujemy, co podrażnia skórę okolic bikini. Zachowaniu pełni zdrowia intymnego nie sprzyja też utrudnione dbanie o higienę, choćby w czasie podróży.
Czytaj również: Kiedy wydzielina z pochwy powinna zaniepokoić?
Infekcje intymne w lecie – jak im zapobiegać?
Skoro lato tak bardzo sprzyja infekcjom intymnym, to czy powinnaś rezygnować z pływania w jeziorze, siedzenia na plaży, spania pod namiotem albo cieszenia się smakiem smażonej ryby z frytkami? Oczywiście, że nie! Priorytetem jest jednak dbanie o higienę. Częste podmywanie się z użyciem odpowiedniego środka przeznaczonego do higieny intymnej to podstawa. Jednocześnie warto przygotować osobny ręcznik do wycierania miejsc intymnych. Zrezygnuj za to z gąbek i myjek, na których namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze.
W podróży pomocne mogą być nawilżane chusteczki przywracające optymalne pH oraz wkładki higieniczne, które zapewnią Ci uczucie świeżości i zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest też stosowanie żelu Trivagin, który nawilża, utrzymuje właściwe pH i przywraca naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Możesz go stosować w podróży, przed i po pływaniu czy też przed i po korzystaniu z sauny lub solarium.
Jak zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne?
W miarę możliwości po kąpieli w basenie, w jeziorze lub w morzu weź prysznic, starannie opłukując ciało. Jeśli to możliwe, po wyjściu z wody od razu zmieniaj mokry kostium kąpielowy na suchy. Unikaj też przesiadywania na wilgotnym ręczniku lub kocu. Bądź również ostrożna w miejscach publicznych, takich jak ogólnodostępne toalety. Aby zwiększyć bezpieczeństwo możesz zastosować jednorazowe nakładki na deskę toaletową, które ograniczą kontakt z drobnoustrojami.
Na co dzień staraj się nosić przewiewne ubrania i bieliznę z naturalnych materiałów. Nie dopuszczaj do powstania wszelkiego rodzaju otarć czy innych uszkodzeń skóry. Postaraj się również o zachowanie urozmaiconej diety. Oczywiście lato to też czas, kiedy łatwiej o przelotne romanse, dlatego podczas zbliżeń z nowymi partnerami zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie.
Czytaj również: Jak rozpoznać infekcje intymne?
Stosując się do powyższych rad, zminimalizujesz ryzyko infekcji intymnej. A jeśli mimo wszystko przydarzą Ci się nieprzyjemne dolegliwości, miej ze sobą preparat, który możesz zastosować w przypadku infekcji o podłożu grzybicznym, bakteryjnym lub mieszanym, jak choćby Infectvagin, tak aby infekcja nie odebrała Ci uroków lata.
To może Cię zaciekawić:
Infekcje intymne w okresie letnim. Jak dbać o higienę latem?
Infekcje intymne w okresie letnim to częsta dolegliwość, która uprzykrza wakacyjny wypoczynek. Sprawdź, jak dbać o higienę...
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – co musisz o nim wiedzieć?
Czy na pewno wiesz wszystko o chorobach przenoszonych drogą płciową? Z czym tak naprawdę wiążą się te choroby? O jednej z nich...