Kobiety, które borykają się z nawracającymi infekcjami intymnymi, a przy tym mające zaburzenia miesiączkowania, często zastanawiają się, czy problemy te są ze sobą powiązane. Owszem, ale niekoniecznie tak, jak może się wydawać. Sprawdź, czy brak okresu jest jednym z objawów infekcji intymnej.
Zaburzenia miesiączkowania a infekcje intymne
Czy brak okresu oznacza infekcję intymną? Nieregularne miesiączki, a tym bardziej ich brak, mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej wynikają z zaburzeń wydzielania hormonów, które związane są z takimi chorobami jak zespół policystycznych jajników, Hashimoto, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, hiperprolaktynemia czy też cukrzyca. Przyczyn braku okresu można też upatrywać w nieodpowiednim stylu życia. Stres, otyłość, niezdrowe żywienie czy też nieregularny sen mogą być głównymi winowajcami, w przeciwieństwie do dolegliwości intymnych. Nie oznacza to jednak, że infekcje intymne i zaburzenia miesiączkowania nie mają ze sobą nic wspólnego – przeciwnie!
Dowiedz się, jak rozpoznać infekcje intymne
Zakażenia bakteryjne i grzybica pochwy a miesiączka
Okazuje się, że to nie infekcje intymne przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania, lecz odwrotnie – brak okresu zwiększa ryzyko wystąpienia innych kobiecych dolegliwości. Dzieje się tak, ponieważ w parze z zanikiem miesiączki, idzie zmiana poziomu pH pochwy i okolic intymnych. Zachwiana równowaga mikroflory sprzyja z kolei powstawaniu zarówno zakażeń bakteryjnych, jak i grzybiczych. Dlatego chcąc uniknąć kłopotliwych, nawracających infekcji bakteryjnych, grzybiczych oraz mieszanych, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który ustali przyczynę zaburzeń miesiączkowania i jednocześnie zaproponuje odpowiednie postępowanie w związku z ewentualną infekcją intymną. Być może konieczna będzie również wizyta u endokrynologa. Jednak tylko dzięki kompleksowemu działaniu można przywrócić zdrowie intymne.
Może Cię zainteresować: Jak skutecznie wyleczyć nawracające infekcje intymne?
Infekcja intymna a brak okresu
Z racji tego, że brak miesiączki zmienia florę bakteryjną narządów rodnych, warto postarać się o szybkie przywrócenie odpowiedniego pH. Pomocne mogą być takie preparaty jak Infectvagin globulki, który wspiera leczenie dolegliwości intymnych i który jest dostępny w aptekach bez recepty. Sprzyja on procesom gojenia i odbudowy nabłonka, przywraca fizjologiczne pH, zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Regenerujące działanie pomoże wpłynąć profilaktycznie na zdrowie intymne, a ponadto produkt nie podrażnia i nie wzmaga takich dolegliwości jak ból, świąd i pieczenie. Takie profilaktyczne działanie jest wskazane także wtedy, gdy kobieta:
- stosuje antykoncepcję hormonalną,
- jest w trakcie antybiotykoterapii,
- prowadzi bogate życie seksualne,
- zbyt rzadko lub zbyt często pielęgnuje okolice intymne,
- często korzysta z basenu, sauny lub solarium,
- nosi mało przewiewną bieliznę,
- spożywa dużo cukrów prostych w codziennej diecie,
- jest zestresowana, przemęczona i osłabiona.
Wszystko powyższe to najczęściej spotykane przyczyny infekcji intymnych. Identyfikacja źródła problemu pomaga uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości lub szybko reagować, gdy te wystąpią. Z kolei wszelkie zaburzenia miesiączkowania warto potraktować jako poważne ostrzeżenie, że w organizmie dzieje się coś niedobrego i trzeba działać jak najszybciej.
To może Cię zaciekawić:
Kiedy wydzielina z pochwy powinna zaniepokoić?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina, a kiedy może ona świadczyć o infekcji dróg rodnych oraz z czego może...
Brązowe lub zielone upławy z pochwy. O czym świadczy ich kolor?
Martwi Cię konsystencja, zapach lub zabarwienie wydzieliny z pochwy? Nie wiesz, jak odróżnić upławy od prawidłowego śluzu?...