Kto choć raz zmagał się z infekcją intymną, ten wie, jak trudno się jej pozbyć. Jest to zadanie karkołomne, lecz nie niemożliwe. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą uniknąć najczęstszych błędów w leczeniu niechcianej przypadłości. Niedoleczona infekcja? Przeczytaj, by już na zawsze pożegnać się z uporczywymi dolegliwościami.
Najczęstsze błędy popełniane podczas leczenia infekcji intymnych
Dolegliwości związane z miejscami intymnymi lubią nawracać. Najczęściej wynikają one z nieświadomego powtarzania błędów w dbaniu o te wrażliwe okolice. Wśród zazwyczaj pojawiających się nieprawidłowości w dbaniu o higienę intymną wyróżniamy kilka najważniejszych.
Niewłaściwa aplikacja globulek dopochwowych
Infekcja intymna – przeciwgrzybicza czy przeciwbakteryjna? W jaki sposób rozpoznać jej rodzaj? To nieustanny dylemat wielu kobiet, w tym również bohaterek spotów reklamujących produkty na infekcje intymne. Okazuje się, że przy pierwszych objawach infekcji, nie musisz zastanawiać się nad jednokierunkowym produktem, rozwiązaniem mogą być wyroby medyczne o szerokim spektrum zastosowań dostępne bez recepty – do stosowania w infekcji o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i mieszanym.
Kiedy wybór padł na globulkę dopochwową równie ważna pozostaje jej prawidłowa aplikacja. Błędy popełniane podczas umieszczania produktu mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych. Jak więc prawidłowo zaaplikować globulkę dopochwową? Dla niewprawionych konieczne będzie uprzednie przeczytanie instrukcji, dołączonej do opakowania globulek. Zawsze jednak należy pamiętać o umyciu rąk i okolic, w których doszło do infekcji. Preparat rozpakowujemy i pewnym ruchem umieszczamy głęboko w pochwie, pomagając sobie palcem serdecznym. Aplikacja środka wygląda podobnie, jak tamponu, choć jest zdecydowanie łatwiejsza ze względu na śliską powierzchnię globulki. Prawidłowo umiejscowiona globulka nie powinna uwierać czy sprawiać bólu. W związku z tym, że naturalnie rozpuszcza się i pozostawia ślad na bieliźnie lub wkładce, najlepiej zastosować preparat tuż przed snem.
Przeczytaj więcej: Nadżerka szyjki macicy – czym jest i jak ją leczyć?
Niewłaściwa pielęgnacja
Jedną z podstawowych zasad podczas wychodzenia z infekcji jest regularne podmywanie się i używanie jednorazowych ręczników do osuszania. Jednak by nasze zabiegi miały sens, muszą odbywać się przy użyciu płynów intymnych o właściwym pH, czyli raczej niższym (można go też określić kwaśnym). Ważne jest, by używany produkt miał możliwie prosty i naturalny skład, zawierający jak najmniej chemicznych substancji, co do których działania nie masz pewności, a które mogą być szkodliwe dla twojego zdrowia. Na liście składników dedykowanych pielęgnacji miejsc intymnych powinny się znaleźć te łagodzące podrażnienia, ściągające i neutralizujące zapach, jak np. kora dębu czy rumianek.
Równie ważne, co systematyczne podmywanie się, jest umiar. Otóż specjaliści wykazali, że zbyt częste podmywanie się prowadzi do wypłukiwania prawidłowej flory bakteryjnej. Należy także dostosować temperaturę wody – najlepiej, by była letnia. Do podmywania używaj dłoni, a nie gąbek czy myjek mogących pogłębić problem. Na czas wychodzenia z przykrych dolegliwości lepiej zrezygnować z kąpieli w wannie. Zachowanie zasad higieny podczas infekcji intymnych pozwala szybko z nich wyjść, jednak zaniedbania mogą prowadzić do konieczności podjęcia długotrwałego specjalistycznego procesu leczenia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby leczenie infekcji intymnych przebiegało sprawnie i nie pozbawiało Cię komfortu komfortu codziennego funkcjonowania.
To może Cię zaciekawić:
Jak skutecznie wesprzeć leczenie infekcji intymnych i im zapobiegać?
Jak możesz poradzić sobie z infekcjami intymnymi i uchronić się przed kolejnymi zakażeniami?
Infekcje intymne – jak rozmawiać o nich z partnerem?
Przytrafiła Ci się infekcja intymna? Chciałabyś o tym porozmawiać ze swoim partnerem, ale czujesz się zakłopotana, a nawet...