Każda z nas chce, by po lecie zostały nam wyłącznie miłe wspomnienia i złota opalenizna. Niestety pozostałością po wakacyjnych wojażach mogą być też infekcje intymne. Jak im zapobiegać, a jednocześnie cieszyć się urokami wakacyjnego wypoczynku?
Infekcja intymna – przyczyny
W lecie kobiety są o wiele bardziej narażone na ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Wystarczy wyższa temperatura i duża wilgotność, spowodowana między innymi zwiększonym poceniem się, aby stworzyć doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów w okolicach intymnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku długotrwałego noszenia mokrego stroju kąpielowego lub przesiadywania na mokrym ręczniku.
Na tym jednak nie koniec. Latem bardzo często zmieniamy typowe zachowania i przyzwyczajenia. Zmienia się chociażby dieta. Dużo chętniej sięgamy po lody, gofry, słodzone napoje, frytki, przekąski i inne niezbyt zdrowe przysmaki. Tymczasem duża ilość cukrów prostych w diecie sprzyja infekcjom intymnym.
Latem odwiedzamy też niebezpieczne dla zdrowia intymnego miejsca. O czym mowa? Kiedy i gdzie można złapać infekcję intymną? Chociażby korzystając z publicznych toalet, pływając w basenach, siadając w skąpym stroju na ławkach. Ponadto, gdy odsłaniamy więcej ciała, zazwyczaj również dużo częściej się depilujemy, co podrażnia skórę okolic bikini. Zachowaniu pełni zdrowia intymnego nie sprzyja też utrudnione dbanie o higienę, choćby w czasie podróży.
Czytaj również: Kiedy wydzielina z pochwy powinna zaniepokoić?
Infekcje intymne w lecie – jak im zapobiegać?
Skoro lato tak bardzo sprzyja infekcjom intymnym, to czy powinnaś rezygnować z pływania w jeziorze, siedzenia na plaży, spania pod namiotem albo cieszenia się smakiem smażonej ryby z frytkami? Oczywiście, że nie! Priorytetem jest jednak dbanie o higienę. Częste podmywanie się z użyciem odpowiedniego środka przeznaczonego do higieny intymnej to podstawa. Jednocześnie warto przygotować osobny ręcznik do wycierania miejsc intymnych. Zrezygnuj za to z gąbek i myjek, na których namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze.
W podróży pomocne mogą być nawilżane chusteczki przywracające optymalne pH oraz wkładki higieniczne, które zapewnią Ci uczucie świeżości i zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest też stosowanie żelu Trivagin, który nawilża, utrzymuje właściwe pH i przywraca naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Możesz go stosować w podróży, przed i po pływaniu czy też przed i po korzystaniu z sauny lub solarium.
Jak zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne?
W miarę możliwości po kąpieli w basenie, w jeziorze lub w morzu weź prysznic, starannie opłukując ciało. Jeśli to możliwe, po wyjściu z wody od razu zmieniaj mokry kostium kąpielowy na suchy. Unikaj też przesiadywania na wilgotnym ręczniku lub kocu. Bądź również ostrożna w miejscach publicznych, takich jak ogólnodostępne toalety. Aby zwiększyć bezpieczeństwo możesz zastosować jednorazowe nakładki na deskę toaletową, które ograniczą kontakt z drobnoustrojami.
Na co dzień staraj się nosić przewiewne ubrania i bieliznę z naturalnych materiałów. Nie dopuszczaj do powstania wszelkiego rodzaju otarć czy innych uszkodzeń skóry. Postaraj się również o zachowanie urozmaiconej diety. Oczywiście lato to też czas, kiedy łatwiej o przelotne romanse, dlatego podczas zbliżeń z nowymi partnerami zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie.
Czytaj również: Jak rozpoznać infekcje intymne?
Stosując się do powyższych rad, zminimalizujesz ryzyko infekcji intymnej. A jeśli mimo wszystko przydarzą Ci się nieprzyjemne dolegliwości, miej ze sobą preparat, który możesz zastosować w przypadku infekcji o podłożu grzybicznym, bakteryjnym lub mieszanym, jak choćby Infectvagin, tak aby infekcja nie odebrała Ci uroków lata.
To może Cię zaciekawić:
Czy dieta ma wpływ na infekcje intymne?
Co jeść, by cieszyć się zdrowiem okolic intymnych? Przeczytaj, jak dieta wpływa na występowanie oraz częstotliwość infekcji...
Higiena okolic intymnych może być wyzwaniem, jeśli wziąć pod uwagę, jak wrażliwa jest skóra warg sromowych. O czym należy...