Czy na pewno wiesz wszystko o chorobach przenoszonych drogą płciową? Z czym tak naprawdę wiążą się te choroby? O jednej z nich – HPV, czyli o wirusie brodawczaka ludzkiego – dowiesz się z treści tego artykułu.
Co to jest HPV i jakie są jego objawy?
Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową. Wywołuje różnorodne – zarówno łagodne, jak i cięższe przednowotworowe i nowotworowe – zmiany na skórze i błonach śluzowych w okolicy narządów płciowych.
Schorzeniem, którym HPV (od ang. human papillomavirus) daje o sobie znać się najczęściej, są kłykciny kończyste. To brodawki, które powstają na narządach płciowych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ich rozrostowi sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, jakie panuje w okolicach genitaliów. Jednak problem polega na tym, że symptomy, które mogą wystąpić w początkowym okresie choroby, wcale nie muszą się zawsze pojawiać. Dlatego wykrycie zarażenia bez szczegółowych badań jest trudne.
Odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego
Warto wiedzieć, że HPV ma wiele odmian. Łagodniejsze rodzaje zazwyczaj tworzą na skórze zarażonego lub zarażonej kurzajki i brodawki. Natomiast cięższe zmiany mogą doprowadzić u kobiet nawet do raka szyjki macicy.
HPV dzieli się na dwa rodzaje:
- niskoonkogenne, czyli łagodniejsze typy wirusa HPV, m.in.: 6, 11, 13, 30, 32, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 55, 57, 61, 62, 64, 66, 68, 69;
- wysokoonkogenne, czyli typy z dużym prawdopodobieństwem uaktywnienia się raka: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67.
Przeczytaj również o: Bakteryjnym zapaleniu pochwy – objawy i leczenie
Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?
Najczęstszą drogą zarażenia są stosunki płciowe. Jednak w wielu przypadkach do zakażenia może dojść nie tylko poprzez współżycie, ale także za sprawą innych kontaktów intymnych – seksu oralnego czy pieszczot partnerów. Należy także wspomnieć, że nawet prezerwatywa nie minimalizuje zupełnie ryzyka zarażenia, choć na pewno je zmniejsza.
Leczenie wirusa brodawczaka
Jeśli wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, np. wysypki, grudki itd. w okolicy narządów płciowych, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Po nim zaś także do wenerologa, czyli lekarza, który zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Po rozpoznaniu problemu lekarz może zaproponować Ci farmakoterapię lub usuwanie chirurgiczne powstałych kłykcin. Często stosowana jest także fizykoterapia w postaci krioterapii (leczenia zimnem) lub poprzez zastosowanie lasera niskoenergetycznego, czyli takiego o małej mocy – do 500mW.
Dowiedz się więcej także: Nawracające infekcje intymne – jak skutecznie wyleczyć?
Profilaktyka wirusa brodawczaka
Skoro już wiesz, co to jest HPV, dowiedz się, jak się przed nim uchronić. Możesz skorzystać ze szczepienia przeciwko temu wirusowi. Szczepionkę przeciwko HPV podaje się w trzech dawkach. Jedynym minusem tej profilaktyki może być cena. Dawka może kosztować nawet 400 zł. Nie jest to obowiązkowe ani refundowane szczepienie. Może mu się poddać każdy, natomiast zaleca się je dla dziewczynek między 10. a 14. rokiem życia, czyli dla takich, które nie zaczęły jeszcze współżyć.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
U kobiet HPV może zaatakować szyjkę macicy, ale też zewnętrzne narządy płciowe – pochwę czy srom. Dzieje się to zwykle bezobjawowo. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego. To najlepsza profilaktyka i najskuteczniejszy sposób, aby zapobiec zachorowaniu. Bez względu na płeć wszystkie objawy HPV, na które może uskarżać się pacjent lub pacjentka, dadzą o sobie znać, gdy choroba bardzo się już rozwinie. Nie należy więc zwlekać, jeśli pojawią się niepokojące symptomy.
To może Cię zaciekawić:
Higiena okolic intymnych może być wyzwaniem, jeśli wziąć pod uwagę, jak wrażliwa jest skóra warg sromowych. O czym należy...
Infekcje intymne w okresie letnim. Jak dbać o higienę latem?
Infekcje intymne w okresie letnim to częsta dolegliwość, która uprzykrza wakacyjny wypoczynek. Sprawdź, jak dbać o higienę...