Kiedy wydzielina z pochwy powinna zaniepokoić?

Każda z nas zauważa od czasu do czasu na bieliźnie ślady po wydzielinie z pochwy. W większości przypadków jest to zjawisko całkowicie naturalne. Czasami jednak stanowi sygnał o zakażeniu lub chorobie, a ponadto powoduje ogromny dyskomfort. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina, a kiedy może ona świadczyć o infekcji dróg rodnych oraz z czego może wynikać powstawanie upławów.

Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy ściśle związana jest z fazą cyklu, w jakiej obecnie jesteś. Jeśli właśnie skończyłaś miesiączkować, z twoich dróg rodnych nie powinien wydzielać się żaden śluz. Dopiero w kolejnej fazie pojawi się w niewielkich ilościach kremowobiała (mleczna) substancja. W fazie jajeczkowania wydzielina jest już bezbarwna i zazwyczaj obfita. Następnie do końca cyklu, a więc do pojawienia się miesiączki, powinna mieć gęstą konsystencję i być nieprzejrzysta.

Podsumowując, jeśli zauważasz u siebie wydzielinę w kolorze białym lub mlecznym, a nawet lekko żółtym, bez nieprzyjemnego zapachu, która jest lub może być związana z fazą twojego cyklu – nie ma się czym martwić. Warto również pamiętać o obfitym śluzie wydzielającym się z pochwy w trakcie ciąży (co chroni drogi rodne przed drobnoustrojami), a także podczas stosunku lub podniecenia seksualnego.

Kiedy zacząć się martwić?

Oczywiście, jeśli zauważysz odstępstwo od opisanej powyżej normy i trwa ono co najmniej kilka dni, powinnaś zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że nie należy się martwić, jeśli wydzielina ma szansę być związana z fazą cyklu, ciążą lub podnieceniem. Jeśli jednak nie jest to prawdopodobne, skonsultuj się ze specjalistą. Gdy wydzielina zaczyna przybierać formę odbiegającą od normy, nazywamy ją upławem.

Do niepokojących objawów należy przede wszystkim odmienny kolor wydzieliny, np. żółtozielony, szary, różowy, brązowy lub z domieszką krwi. Kolejnym istotnym aspektem jest konsystencja wydzieliny. Jeśli jest grudkowata lub przypomina ser albo twaróg, jest zbyt wodnista lub gęsta – również są to powody do niepokoju. Infekcjom dróg rodnych towarzyszy ponadto intensywny i nieprzyjemny zapach, który może przywodzić na myśl pleśń, drożdże lub ryby. Zdarza się, że wydzielina jest bezwonna, ale zauważasz na swoich drogach rodnych inne objawy, np.: świąd, obrzęk, zaczerwienienie – to również mogą być symptomy groźnych zakażeń.

Przeczytaj: Czy brak okresu może być objawem infekcji intymnej?

Jakie mogą być przyczyny powstawania upławów?

Przyczyny powstawania upławów mogą być zarówno prozaiczne, jak i bardzo poważne. Do tych pierwszych można zaliczyć reakcje alergiczne związane z kosmetykami do higieny intymnej, perfumowanymi wkładkami lub podpaskami czy drażniącymi składnikami proszków, w których pierzemy bieliznę. Zdarza się, że powód jest trochę groźniejszy i wynika z zakażenia, do którego doszło podczas korzystania z publicznych toalet czy basenów.

Jak leczyć upławy?

Warto najpierw zastanowić się nad ich źródłem. Jeśli możliwe jest, że upławy są wynikiem alergii, wówczas może wystarczyć unikanie kontaktu z alergenem. Przy leczeniu chorób zapalnych pochwy o różnym pochodzeniu sprawdzi się też Infectvagin. Możesz stosować go nawet wtedy, gdy nie wiesz, z jakiego typu infekcją masz do czynienia: bakteryjną, grzybiczą czy mieszaną. Dodatkowo wyrób jest dostępny bez recepty.

#stoni_button_67873a5549603 { color: rgba(255,255,255,1); }#stoni_button_67873a5549603:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#stoni_button_67873a5549603 { border-color: rgba(132,69,99,1); background-color: rgba(132,69,99,1); }#stoni_button_67873a5549603:hover { border-color: rgba(255,213,3,1); background-color: rgba(255,213,3,1); }